بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 27 دی 1397 در ساعت 2 : 15 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پنوماتیک چیست؟

پنوماتیك یكی از انواع انرژی هایی است كه در حال حاضر از ان استفاده زیادی در انواع صنایع می شود و می توان گفت امروزه كمتر كارخانجات یا مراكز صنعتی را می توان دید كه از پنوماتیك استفاده نكند و در قرن حاضر یكی از انواع انرژی های اثبات شده ای است كه بشر با اتكا به ان راه صنعت را می پیماید . پنوما در زبان یونانی یعنی تنفس باد و پنوماتیك علمی است كه در مورد حركات و وقایع هوا صحبت می كند . امروزه در بین صنعتگران به عنوان انرژی كم خطر و ارزان مشهوراست و ازان استفاده وافر می كنند .

فواید انرژی پنوماتیك به شرح زیر است:

عامل اصلی كار كرد سیستم پنوماتیك هوا است وهوا در همه جای زمین وجود دارد. هوای فشرده را می توان از طریق لوله كشی به نقاط مختلف كارخانجات یا مراكز صنعتی جهت كار كرد سیستم های پنوماتیك هدایت كرد. هوای فشرده را می توان در مخازن مخصوص انباشته و ان را انتقال داد یعنی همیشه احتیاج به كمپرسور نیست و می توان از سیستم پنوماتیك در مكان های كه امكان نصب كمپرسور وجود ندارد نیز استفاده نمود. افزایش وكاهش دما اثرات مخرب بر روی سیستم پنوماتیك ندارد و نوسانات حرارتی از عملكرد سیستم جلو گیری نمی كند. هوای فشرده خطر انفجار واتش سوزی ندارد به این دلیل نیاز زیادی به تا سیسات حفاظتی نیست.

قطعات پنوماتیك و اتصالات ان نسبتا ارزان و از نظر ساختمانی قطعاتی ساده هستند لذا تعمیرات انها راحت تراز سیستم های مشابه نظیر سیستم های هیدرولیكی می باشد. هوای فشرده نسبت به روغن هیدرولیك مورد مصرف در سیستم های هیدرولیك تمیزتراست وبه دلیل این تمیزی از سیستم پنوماتیك در صنایع دارویی و نظایر ان استفاده می شود. سرعت حركت سیلندرهای عمل كننده با هوای فشرده در حدود 1 الی 2 متر در ثانیه است ودر موارد خاصی به 3 متر در ثانیه می رسد كه این سرعت در صنایع قابل قبول است و بسیاری از عملیات صنعتی را می تواند عهده دار شود. عوامل سرعت و نیرو در سیستم پنوماتیك قابل كنترل و تنظیم است. عناصرپنوماتیك در مقابل بار اضافه مقاوم بوده و به انها صدمه وارد نمی شود مگر اینكه افزایش بار سبب توقف انها گردد. تعمیرات و نگهداری سیستم های پنوماتیك بسیار كم خطر است زیرا در مقایسه با انرژی هایی نظیر انرژی برق وانرژی سیالات در سیستم های هیدرولیك از خطر كمتری برخوردار است و بدین دلیل در صنایع نظامی بیشتر از این سیستم ( پنوماتیك ) استفاده می شود.

معایب سیستم پنوماتیك چون سیال اصلی مورد استفاده در سیستم پنوماتیك هوای فشرده است و جهت تهیه هوای فشرده باید با كمپرسور ان را فشرده كرد ، همراه هوای فشرده شده مقداری رطوبت و نا خالصی هوا وارد سیستم شده و سبب برخی خرابی ها در قطعات می شود لذا باید جهت تهیه هوای فشرده فیلتراسیون مناسب استفاده نمود. هزینه استفاده از هوای فشرده تا حد معینی اقتصادی می باشد . هوای مصرف شده در سیستم پنوماتیك در هنگام تخلیه از سیستم دارای صدای زیادی است كه این مسئله سبب می شود تا از صدا خفه كن استفاده شود .

به علت تراكم پذیری هوا به خصوص در سیلندر های پنوماتیكی كه زیر بار قرار دارند امكان ایجاد سرعت ثابت و یكنواخت وجود ندارد كه این مسئله از معایب سیستم پنوماتیك به شمار می رود اما قابل ذكر است كه اخیرا یك نوع سیلندر كه به جای شفت سیلندر از نوار لاستیكی استفاده می كند ساخته شده است كه این عیب را بر طرف می كند .

به طور كلی در مقایسه مزایا و معایب پنوماتیك می توان گفت با توجه به مزایای بسیار نسبت به معایب كمتر می توان از پنوماتیك به عنوان یك انرژی مفید در صنایع استفاده كرد به خصوص با توجه به مزیت تمیزی سیستم تعمیر ونگهداری راحت تر ، نداشتن خطرجانی جهت پرسنل عملیاتی وتعمیراتی در سیستم كه در سیستم های دیگر نظیر الكتریك وهیدرولیك وجود دارد می توان گفت كه این سیستم بی همتا است.

کاچار ابزار(نپنا) تولید کننده انواع ابزار صنعتی

 

شرکت کاچار ابزار مفتخر است برای اولین بار در ایران موفق به تولیدبولت تنشنرهای یک،دو و سه طبقه با برگشت خودکار پیشتون و تنوع در سایز سوکت ها,مطابق با استانداردهای فنی روز دنیا با کیفیت و قیمت قابل رقابت با تولید کنندگان معتبر اروپایی شده و به این وسیله گامی هر چند کوچک در راستای خدمت به صنعت و جلو گیری از واردات این ابزار کار،ابرداشته است مزایای کاربرد این ابزار نسبت به روشهای سنتی بستن پیچ (بستن توسط آچار ترکمترداغ کردن پیچ یا بستن توسط ایجاد ازدیاد طول به روشهای مکانیکی)موجب  شده اکثر مهندسین مکانیک متخصص در صنایع نفت ،پتروشیمی ،سازه،سیمان،فولادو هر صنعتی که از پیچ ها به عنوان یکی از مهمترین المان های مکانیکی هر سازه صنعتی استفاده میکنند بهره برداری از آن به عنوان یکی از بهترین و اصولی ترین روش های بستن پیچ تایید و توصیه کنند.

خلاصه ای از محصولات شرکت کاچار ابزار عبارت اند از:

  1. انواع بولت تنشنر های استاندارد یک طبقه معمولی با برگشت فنر
  2. انواع بولت تنشنر های استاندارد دو طبقه معمولی با برگشت فنر 
  3. انواع جک های کتابی با مهر ایمنی
  4. انواع جکهای کتابی
  5. انواع کوپلینهای پنوماتیکی
  6. انواع کوپلینهای هیدروایکی فشار بالا
  7. پمپ هیدرولیکی فشار بالا
  8. طراحی و ساخت انواع تنشنر های خاص با کاربردهای ویژه جهت پروژه ها
  9. طراحی و ساخت انواع جکهای خاص و منحصر به فرد
  10. ساخت ابزارهای خاص طبق سفارش

ضمن اینکه کلیه ابزارها شامل گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش درهر نقطه از ایران نیز میباشد.

روشهای مختلف بستن پیچ

روشهای مختلف بستن پیچ

روشهای مختلف بستن پیچ 1)روش کنترل گشتاور:   در این روش بستن پیچ توسط کنترل مقدار گشتاورانجام میشود و اغلب به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرد. مزایا  و معایب : کنترل بسته شدن ...

پنوماتیک چیست؟

پنوماتیک چیست؟

پنوماتیک چیست؟ پنوماتیك یكی از انواع انرژی هایی است كه در حال حاضر از ان استفاده زیادی در انواع صنایع می شود و می توان گفت امروزه كمتر كارخانجات یا مراكز صنعتی را می توان دید كه از پنوماتیك استفاده ن ...

بولت تنشنر چیست و چگونه کار میکند

بولت تنشنر چیست و چگونه کار میکند

بولت تنشنر چیست؟ بولت تنشنر ها (Bolt Tensioner) ابزاری هستند که برای بستن پیچ و مهره های بزرگ به نحو درست به کار گرفته می شوند. استفاده از بولت تنشنر بسیار ساده است و همچنین به دلیل کارآیی بالا ...

expand_less